مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز از اسفند 1386 آغاز بکار نمود و در شهریور 1387 بصورت غیر مصوب در بیمارستان شهید چمران به فعالیت خود ادامه داد. با همت اعضای هیئت علمی مرکز و پیگیری مجدانه توسط ریاست مرکز و اعضاء و حمایت رياست محترم دانشگاه این مرکز در خرداد 1392 موفق به اخذ موافقت قطعی از معاونت تحقيقات و فناوری وزارت متبوع شد.

Feature Slides

برگزاری دوره و مسابقه "مغزهای حیاط خلوت" در شیراز1396-4-31

مغز سیستم پیچیده و بسیار شگفت انگیزی دارد. حدود 20% از مردم جهان اختلالات سیستم عصبی دارند که برای آن درمانی وجود ندارد بنابراین افراد بیشتری که به مطالعه مغز علاقه مند باشند مورد نیاز است. برای مطالعه مغز شما باید فارغ التحصیل یک دانشگاه معتبر باشید و به ابزار های گران قیمتی نیاز دارید. مغزهای حیاط خلوت همه را قادر می کند که عصب شناس شوند! ما در مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز کیت های آزمایش علوم اعصاب ارزان برای یادگیری عملی دانش آموزان در زمینه الکتروفیزیولوژی، فراهم می کنیم. همه دانش آموزان و دانشجویان می توانند با ابزارهای مشابه ای که توسط دانشمندان علوم اعصاب در سراسر جهان استفاده می شود و با انجام چند گام ساده، چگونگی ارتباط مغز با حواس و خاطرات را برای اولین بار تجربه کنند.

 

در تاریخ 28 تیر ماه اولین جلسه مغزهای حیات خلوت توسط مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز و با حمایت ستاد علوم و فن آوری های شناختی با حضور 33 نفر از دانش آموزان کلاس 10 و11 ام  مدارس نمونه شیراز برگزار گردید. این جلسه در سالن کنفرانس بیمارستان چمران و با معرفی مختصری راجع به دانش مغز توسط دکتر صالحی شروع شد و سپس دکتر کشاورز در مورد مغز و سیستم عصبی انسان و پیچیدگی های مغز به مدت 15 دقیقه با نشان دادن اسلایدهایی در مورد مغز و تقسیم بندی سیستم عصبی، سلول های عصبی، ارتباطات آنها و نوروترانسمیترها سخنرانی کردند و صحبت های خود را با پخش یک فیلم ده دقیقه ای در مورد مغز انسان به پایان رساندند. پس از آن دکتر صالحی در مورد پتانسیل عمل، جریان الکتریکی نورون ها و مختصری از کد شدن اطلاعات در سیستم عصبی و نحوه انجام آزمایش الکتروفیزیولوژی توضیحاتی را با نمایش اسلاید بیان کردند و در آخر با پخش یک فیلم و توضیحات لازم در مورد انجام آزمایش ساده الکتروفیزیولوژی بر روی سوسک ها جلسه را خاتمه دادند.

 

پس از پایان سخنرانی با همکاری خانم ستیا منتجب (نماینده دانش آموزی مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز) و خود دانش آموزان برای کارگاه های بعدی و همکاری آنان برای انجام آزمایش های الکتروفیزیولوژی و شرکت در مسابقات کشوری به 6 گروه تقسیم شدند.