اخبار و اطلاعيه ها

آرشيو


مرکز قطب جراحی تومورهای ناحیه ساکروم در ایران1396-7-26

دکتر "مجید رضا فرخی" استاد جراحی مغز و اعصاب و فلوشیپ فوق تخصصی جراحی ستون فقرات، در زمینه بیماران مبتلا به تومورهای بزرگ ناحیه استخوان ساکروم (خاجی) می گوید: جراحی تومورهای این ناحیه از ستون فقرات به دلیل مجاورت به عناصر احشایی در سمت قدام و عروق ناحیه لگنی و درگیر شدن اعصاب و استخوان لگن، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی می افزاید: با توجه به این مسئله که بعضی از بیماران در هنگام ارجاع دچار تومورهای ژیانت (بسیار بزرگ) هستند و جراحی این تومورها پیچیده و سخت است، بیمارستان شهید دکتر چمران از چهار سال پیش با دارا بودن بخش فوق تخصصی جراحی اسپاین، جراحی مغز و اعصاب و برخورداری از تجربه تیمی همکاران رادیولوژیست، بیهوشی و جراحی کولورکتال و ارتوپدی، توانسته است توانمندی خود را به عنوان مرکزی موفق برای جراحی این تومورها در کشور به اثبات برساند.

این استاد جراحی مغز و اعصاب، با بیان اینکه در طی این مدت، بیماران متعددی از نقاط مختلف کشور به این بخش مراجعه کرده و مورد درمان قرار گرفته اند، بدخیم بودن این نوع تومورها را که به سرعت عود می کنند، نیازمند یک تیم درمانی قوی و مجرب دانست.

 

دکتر فرخی می گوید: این بیماران به درمان های کمکی نظیر رادیوتراپی و شیمی درمانی مقاوم هستند و در مواردی به دلیل عدم دریافت درمان صحیح، با معلولیت هایی شامل اختلالات ادراری و مدفوعی مراجعه می کنند که درمان آن بسیار مشکل و با پیامدهای جدی روبرو است.

 

این استاد جراحی مغز و اعصاب و فلوشیپ فوق تخصصی جراحی اسپاین در دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر مراجعه فوری بیمارانی که احساس درد مبهم در ناحیه لگن همراه با اختلالات ادراری و مدفوعی و یا دیگر نشانه های عصبی، به ویژه یبوست دارند، برای تشخیص و درمان فوری تاکید کرده و از درمان بیش از 30 بیمار در این مرکز تاکنون می گوید که نتایج بسیار مطلوبی در پی داشته است.

 

ایشان در پایان یادآور شدند: این آمار در مقالات بین المللی نیز برجسته است و این مرکز با توجه به کسب این نتایج، برای سرویس دهی درمانی و تشخیصی به این بیماران، آمادگی لازم را بیش از پیش داراست.


جهت مشاهده ویدیو خبر اینجا کلیک کنید. 
مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز
دانشگاه علوم پزشكی شيراز
شیراز - بولوار شهید چمران - بیمارستان شهید چمران - طبقه همکف - مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز 
 تلفن تماس:  07136234508
دورنگار: 36234508-071
کدپستی: 7194815644 
ایمیل: neuroscien@sums.ac.ir